Wszystkich, którzy zechcą wraz z nami wziąć udział w przygotowaniu Szlachetnej Paczki prosimy o zapoznanie się z historią pana Tadeusza i jego mamy. Wystarczy niewiele, by zdziałać cuda na święta.
Z informacji wolontariusza:
Pan Tadeusz (60l.) i jego schorowana matka Aniela (83l.) żyją skromnie pod wspólnym dachem jednorodzinnego domu. Są to ludzie prości, ale bardzo serdeczni, życzliwi. Tadeusz boryka się
z problemem układu oddechowego. Pani Aniela to sympatyczna staruszka, w grubej chustce na głowie. W skromnie urządzonym pokoju pełno jest środków do pielęgnacji - Tadeusz dba o komfort i zdrowie matki, pilnuje by nie chodziła w mokrych pampersach, zapobiega odleżynom. Rodzina utrzymuje się z niewielkiej zapomogi Tadeusza, jaką otrzymuje z PUP oraz renty pani Anieli.
Z kwoty dochodu 2500zł po odliczeniu kosztów leczenia i utrzymania gospodarstwa pozostaje niespełna 400 złotych na osobę miesięcznie.
4 listopada, w ramach akcji KA1 „ Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”, rozpoczynamy 2 letni projekt pt. „Rozpoznać, nauczyć, zrozumieć – międzynarodowy projekt aktywizacji szkoły” finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt będzie realizowany na zasadach programu Erasmus+. W roku szkolnym 2019/2020 i 2020/2021 ośmiu nauczycieli naszej szkoły wyjedzie na tygodniowe szkolenia metodyczne do Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Szkolić będą się nauczyciele klas 1 – 3, angliści i nauczyciele przedmiotów ścisłych. Swoją wiedzę nauczyciele wykorzystają na lekcjach oraz prowadząc kolejne projekty międzynarodowe. Szczegółowe informacje dotyczące projektu pojawią się w zakładce „Projekty” .
Aleksandra Mrowiec
W przeddzień 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klas specjalnych naszej szkoły uczestniczyli w innej niż zwykle lekcji historii. Zanim przystąpili do wykonania zadań w przygotowanym dla nich pomieszczeniu, zostali wprowadzeni w temat oglądając krótkie, animowane filmy oraz słuchając pieśni patriotycznych. Następnie udali się do specjalnie przygotowanej sali, w której zostały ukryte zadania do wykonania. Były to m. in.: przeprowadzenie doświadczenia, dzięki któremu powstały barwy narodowe, złożenie pociętego godła oraz konturu Polski, wybranie spośród zdjęć tylko takich, na których znajdują się polskie potrawy, odkodowanie hasła z napisem „Polska”, gra w domino z polskimi symbolami. Aby wyjść z sali uczniowie musieli rozwiązać wszystkie zadania i podać poprawne odpowiedzi na zagadki. Każde rozwiązane zadanie zawierało element głównego hasła umożliwiającego wyjście z sali. Uczniowie bez większych problemów poradzili sobie z wszystkimi zadaniami, a przy okazji zabawy utrwalili wiedzę na temat historii Polski.
Magdalena Bojda
W ramach zajęć dodatkowych z j. angielskiego uczniowie klasy 1C spotykają się w czwartki, żeby przygotować coś pysznego. Całkiem przy okazji uczymy się nowych słówek i zwrotów w języku angielskim :)
W zeszłym miesiącu uczniowie podzieleni na grupy przygotowywali soki warzywno- owocowe oraz uczyli się nowych nazw owoców, utrwalali sobie także nazwy kolorów. Było pysznie!
Barbara Podskarbi
Dnia 5 listopada 2019 w ramach zajęć artystycznych,klasy 7 B i C pod opieką nauczycielki plastyki Tamary Nowok, wzięły udział w wernisażu Alberta Bohma w MGOKU w Strumieniu. Młody artysta fotografik, uczeń Technikum Artystycznego we Frydku Mistku w swoich pracach zatytułowanych Moje spojrzenie, ukazał piękno natury, światła i codzienności swojej rodzinnej miejscowości Vratimow.
30 października, w ramach inauguracji działalności nowego Samorządu Uczniowskiego, odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka szkolna. Na dyskotece bawiło się około 90 uczniów klas 5 – 8. Oprawę muzyczną zapewnili chłopcy z klasy 8, przy wsparciu naszego absolwenta – Cezarego Czerwińskiego. Zapraszamy na kolejne imprezy zorganizowane przez nasz Samorząd.
Z najlepszymi pozdrowieniami:
przewodniczący: Kacper Miłek
28 października w naszej szkole odbyły się zajęcia języka angielskiego, które poprowadził pan James Williamson – obywatel Zjednoczonego Królestwa, a prywatnie......... wujek naszej uczennicy Klaudii Ryszki z klasy 6b. Dzięki zaangażowaniu Klaudii klasa 6b, 8a i 8b miała okazję dowiedzieć się jak to jest żyć i pracować w Anglii, poznać różnice pomiędzy polskim i angielskim systemem edukacji i poćwiczyć swój angielski – każdy uczeń opowiadał o swoich zainteresowaniach, pasjach i planach na przyszłość. Ale największą niespodzianką był fakt, że pan James mieszka.... w Zbytkowie! Mamy nadzieję, że to spotkanie jest początkiem nowej przyjaźni pomiędzy naszymi uczniami a panem Jamesem i liczymy na więcej.
Aleksandra Mrowiec
Podobnie jak każdego roku, nasza szkoła włączyła się w działania związane z Ogólnopolskim Tygodniem Kariery, który przebiegał pod nazwą „Pasja, profesja, powołanie”.
17 października br. na boisku w Szkole Podstawowej w Strumieniu odbyły się Turnieje Piłki Nożnej uczniów szkół podstawowych z gminy Strumień. Zawody otworzyła dyrektor Beata Greń, która na zakończenie imprezy wręczyła medale i dyplomy najlepszym drużynom. Do zawodów przystąpiło ponad 100 uczniów, którzy rozegrali turniej w dwóch kategoriach wiekowych. W grupie najmłodszej wygrała Szkoła Podstawowa w Strumieniu a w grupie starszej Szkoła Podstawowa z Drogomyśla. Obie szkoły będą reprezentowały naszą gminę w eliminacjach grupowych.