Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach zorganizowało na terenie województwa śląskiego akcję edukacyjną dla najmłodszych „Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze„, podejmującą tematykę bezpieczeństwa na drodze.
Do udziału w akcji zaproszono m.in. dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. W trakcie akcji dzieci otrzymały do pokolorowania obrazek z wizerunkiem policyjnej maskotki SZNUPKA. W naszej szkole - w kolorowaniu Sznupka wzięło udział 116 dzieci z klas 1-3. Akcja odbyła się w strumieńskiej hali sportowej - 18 grudnia 2018 roku i rozpoczęła punktualnie o godzinie 10.00 na sygnał gwizdka.
Zakończona została dwutygodniowa akcja „ Pełna miska dla schroniska”. 13 grudnia karma oraz zebrane akcesoria zostały zawiezione do schroniska w Cieszynie.
Wszystkim uczniom dziękujemy za przekazanie na rzecz podopiecznych schroniska „AZYL” w Cieszynie darów rzeczowych i zapraszamy do udziału w następnych akcjach.
Halina Smol
Za nami kolejna już, XVIII edycja Szlachetnej Paczki.
Rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły włączyli się w tworzenie paczki dla potrzebującej i samotnej mieszkanki Istebnej.
DARCZYŃCA to ktoś, kto do Paczki wkłada nie tylko konkretną pomoc, ale własne serce. Jeszcze raz chcielibyśmy w naszym imieniu, w imieniu wolontariuszy jak i obdarowanej pani Jadwigi serdecznie podziękować wszystkim DARCZYŃCOM.
Kobieta była zaskoczona i poruszona ilością otrzymanych rzeczy. Największą radość sprawił jej zakupiony przez nas węgiel, ale również inne prezenty – mikser, parowar, akcesoria do pieczenia ciast, drobne osobiste upominki i aż 16 paczek z żywnością, środkami czystości i różnymi drobiazgami, które były powodem do łez radości, wzruszeń i podziękowań.
Po otrzymaniu paczek wolontariuszka opisywała, że w oczach Pani Jadwigi zobaczyła taką radość, którą na pewno mieli Ci wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej szlachetnej akcji. W podziękowaniu otrzymaliśmy gorące uściski oraz modlitwę za całą szkolną społeczność.
Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować za Wasze otwarte serca i mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów wspólnie przygotujemy prezenty potrzebującej rodzinie. Szczególnie dziękujemy osobom, które zakupiły prezenty oraz przekazały pieniążki na opał, a nie są bezpośrednio związane z naszą placówką.
Szkolne koło Caritas
Magdalena Bojda
ks. Wojciech Olesiński
18 grudnia odwiedziła naszą klasę pani Wanda Niemiec- emerytowana nauczycielka języka polskiego, miłośniczka i znawczyni kultury, tradycji naszej małej ojczyzny. Przywitała nas w pięknym stroju ludowym. Z pasją opowiedziała o świątecznych zwyczajach bożonarodzeniowych, które były ( a może i są nadal) obchodzone w domach na Śląsku Cieszyńskim. Dzieci dowiedziały się tego, kiedy i jak była strojona choinka, jakie potrawy znajdowały się na wigilijnym stole, jakie śpiewane życzenia można było usłyszeć odwiedzając rodzinę i sąsiadów. Historii o mówiących ludzkim głosem w wigilię zwierzętach , dzieci słuchały z wypiekami. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie. Jesteśmy z panią Wandą umówieni na kolejne !
11 , 12 i 13 grudnia uczniowie klasy 2b ,2a i 2c byli na warsztatach pieczenia i lukrowania pierników w cukierni „OLANDA”. To była wspaniała zabawa! Uczniowie poznali historię pierników, a następnie prześledzili proces ich powstawania . Samodzielnie wykonali całą „górę” pierniczków o różnych kształtach, wielkimi łopatami wkładali je do dużego pieca, żeby się upiekły. Po ostudzeniu pomysłów na lukrowanie ciastek było mnóstwo, a jeszcze większy był apetyt na ich pałaszowanie! Bardzo dziękujemy Państwu Monice i Zbigniewowi Szostkom oraz pracownikom cukierni za możliwość uczestniczenia w takich wspaniałych warsztatach. Pomoc była bezinteresowna, warsztaty bezpłatne, co zasługuje na podkreślenie. Pierniczki zostały przez pracowników cukierni pięknie zapakowane i następnego dnia degustowane w klasach. Zapraszamy do galerii. Wychowawczynie klas 2
Pod koniec października 2018 r. uczniowie klas 1-3 spotkali się z Panią aspirant Magdaleną Nowak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Pani Policjant rozmawiała z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa na drodze, zwracając uwagę na odpowiednie zachowanie, stosowanie się do przepisów np. przechodzenie przez jezdnię z oznakowanych miejscach. Pokazała tez jak powinien być prawidłowo zapięty pas przy foteliku samochodowym. Pierwszoklasiści poćwiczyli m.in. prawidłowe przechodzenie przez przejście dla pieszych, mogli też zajrzeć do policyjnego samochodu i zobaczyć jego wyposażenie. Starsze dzieci uczestniczyły w pogadance połączonej z prezentacją multimedialną.
W listopadzie (8.11.2018 r.) uczniowie klas I- IV mieli okazję obejrzeć spektakl edukacyjny pt. "Cyberprzestrzeń" w wykonaniu aktorów Teatru "Bajaderka" z Wodzisławia Śląskiego. Spektakl miał miejsce na gościnnej scenie MGOK w Strumieniu.
Głównymi bohaterami przedstawienia była Panna Chmurka i Pan Obłoczek, którzy podróżując po świecie, próbowali jednocześnie znaleźć odpowiedź na ważne pytania. Jak znaleźć równowagę w korzystaniu z dobrodziejstw technologii i nie stracić kontaktu z prawdziwym światem? Jak uniknąć sieciowej eksplozji i co kryje się za internetowa witryną?
Udział dzieci i młodzieży w tym spektaklu profilaktycznym dofinansowano z budżetu Gminy Strumień.
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny skierowali, do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz rodziców, specjalny list dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.
- Apelujemy do rodziców odpowiedzialnych za zdrowie swoich dzieci, aby wyciągnęli wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra. Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa - napisali ministrowie we wspólnym liście, który wysłany zostanie do każdej szkoły w Polsce.
Treść listu znajduje się TUTAJ.
Dwudziestego trzeciego listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu – pokazie gadów egzotycznych, które zgodnie z kilkuletnią tradycją przeprowadził Pan Andrzej Pająk, hodowca i miłośnik tych niezwykłych zwierząt, propagator idei ochrony przyrody, współpracownik Muzeum Śląskiego w Bytomiu. W czasie tej lekcji uczniowie mogli dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących budowy, środowiska życia, wymagań i zwyczajów gadów, ale przede wszystkim bezpośrednio je obserwowali, podziwiając różnorodność ich kształtów, ubarwienie, sposób poruszania i zachowania. Podczas pokazu uczniowie bliżej poznali przedstawicieli gadów niespotykanych w naszej rodzimej faunie, takich jak żółw jaszczurowaty, żabuti czarne, pyton siatkowy czy agama brodata . Z pewnością ta lekcja zoologii na żywo, w czasie której można było zrobić sobie zdjęcie z pytonem czy legwanem, na długo pozostanie w pamięci uczniów i zaciekawi ich tą mniej znaną grupą kręgowców.
Halina Smol