W listopadzie (8.11.2018 r.) uczniowie klas I- IV mieli okazję obejrzeć spektakl edukacyjny pt. "Cyberprzestrzeń" w wykonaniu aktorów Teatru "Bajaderka" z Wodzisławia Śląskiego. Spektakl miał miejsce na gościnnej scenie MGOK w Strumieniu.
Głównymi bohaterami przedstawienia była Panna Chmurka i Pan Obłoczek, którzy podróżując po świecie, próbowali jednocześnie znaleźć odpowiedź na ważne pytania. Jak znaleźć równowagę w korzystaniu z dobrodziejstw technologii i nie stracić kontaktu z prawdziwym światem? Jak uniknąć sieciowej eksplozji i co kryje się za internetowa witryną?
Udział dzieci i młodzieży w tym spektaklu profilaktycznym dofinansowano z budżetu Gminy Strumień.
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny skierowali, do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz rodziców, specjalny list dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.
- Apelujemy do rodziców odpowiedzialnych za zdrowie swoich dzieci, aby wyciągnęli wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra. Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa - napisali ministrowie we wspólnym liście, który wysłany zostanie do każdej szkoły w Polsce.
Treść listu znajduje się TUTAJ.
Dwudziestego trzeciego listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu – pokazie gadów egzotycznych, które zgodnie z kilkuletnią tradycją przeprowadził Pan Andrzej Pająk, hodowca i miłośnik tych niezwykłych zwierząt, propagator idei ochrony przyrody, współpracownik Muzeum Śląskiego w Bytomiu. W czasie tej lekcji uczniowie mogli dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących budowy, środowiska życia, wymagań i zwyczajów gadów, ale przede wszystkim bezpośrednio je obserwowali, podziwiając różnorodność ich kształtów, ubarwienie, sposób poruszania i zachowania. Podczas pokazu uczniowie bliżej poznali przedstawicieli gadów niespotykanych w naszej rodzimej faunie, takich jak żółw jaszczurowaty, żabuti czarne, pyton siatkowy czy agama brodata . Z pewnością ta lekcja zoologii na żywo, w czasie której można było zrobić sobie zdjęcie z pytonem czy legwanem, na długo pozostanie w pamięci uczniów i zaciekawi ich tą mniej znaną grupą kręgowców.
Halina Smol
14 listopada na 1 i 2 lekcji nauczycielki z klas specjalnych zaprosiły uczniów w niezwykłą podróż w czasie. Poprzez przedstawienie prezentacji multimedialnej oraz pieśni patriotyczne można było przenieść się do czasów I wojny światowej i widzieć świat przez okres niewoli- 123 lat. Intrygujący i podchwytliwy quiz z wiedzy o symbolach narodowych z nagrodami wprawił wszystkich w chęć rywalizacji i dobrego poczucia humoru. Następnie odbyła się lekcja komunikacji alternatywnej - język migowy. Uczniowie zintegrowali się w grupach i za zadanie obrali sobie nauczenie się alfabetu w języku migowym oraz słów kojarzących się z niepodległością Polski.
3 grudnia 2018 r. odwiedził naszą klasę ksiądz Wojtek w ramach projektu "Czytanie? To lubię!". Postanowił przybliżyć dzieciom postać św. Barbary, patronki naszego kościoła i między innymi górników. Temat, jak najbardziej na czasie, bo właśnie górnicy obchodzą swoje święto, a wśród tatusiów uczniów naszej klasy, górników nie brakuje. Historia św. Barbary nie jest łatwa, ale ksiądz wikary tłumaczył dzieciom trudne zagadnienia. Dziękujemy księdzu Wojtkowi.
5 grudnia klasa 3 A SP pojechała na wycieczkę do Krakowa. W czasie spaceru po mieście uczniowie zobaczyli rzeźbę Smoka Wawelskiego, Wawel z katedrą i dziedzińcem. Przewodnik zapoznał dzieci z niektórymi faktami dotyczącymi historii miasta, opowiedział legendy związane z Krakowem. Następnie dzieci udały się na Rynek Główny. Tu, w ramach targu bożonarodzeniowego, odbywającego się tradycyjnie wokół Sukiennic, uczniowie mogli podziwiać stragany świąteczne, na których kupcy oferowali swoje wyroby. Najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Manufakturze Bombek w miejscowości Bębło.
Uczniowie klasy II b po raz pierwszy nocowali w swojej klasie. Każdy mógł oddać się ulubionemu zajęciu bez reszty, bo przecież nie było dzwonków. Uczniowie wykazali się różnymi umiejętnościami. Były zgadywanki, łamigłówki, budowanie z klocków, malowanie farbami, gry sprawnościowe i zwinnościowe, gry edukacyjne na tablicy interaktywnej. Wszystkim najbardziej podobała się oczywiście lekcja wych.-fiz. – popisy w robieniu przewrotu w przód.
13 listopada odbył się XIX Przegląd Pieśni Patriotycznej im. M. Papiurek w Strumieniu. Z naszej szkoły zaprezentowały się aż 3 zespoły. Między innymi Grupa Integracyjna Odważni. Sześciu uczniów z klas 5 i 6, w tym klas specjalnych naszej szkoły zaśpiewało 2 pieśni patriotyczne, pt: Dziś idę walczyć, mamo oraz Hej, panienki posłuchajcie. Oprócz śpiewu i gry na instrumentach wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom gry teatralnej oraz wykazali się znajomością języka migowego. Warto dodać, że wezwaniem dla nich było wcielenie się w smutną postać chłopca idącego na wojnę jak również współtowarzyszących mu muzyków oraz zalotnych bardzo wesołych panienek, które pragnęły wstąpić w szeregi Legionistów. Wielu emocji, pozytywnych, przysporzył widowni były kustosz naszej parafii- ksiądz prałat Oskar Kuśka, który wraz z Odważnymi myślał w nocy i nad ranem jakby zostać kapelanem wojskowym. Werdyktem jury Grupa Odważni z SP Strumień została wybrana jako najlepsza wśród dziesięciu pozostałych. Odważni pojadą reprezentować gminę w Bielsku-Białej. Wystąpili: Angelika Fudali, Marcelina Bojda, Kacper Syzduł, Adrian Ligocki, Emanuel Babiec i Tomasz Stryczek. Zespół przygotowały Magdalena Bojda oraz Dorota Stryczek. Dziękujemy pozostałym paniom nauczycielkom z ZET za dobre rady i pomoc w realizacji tego programu artystycznego. Gratulujemy serdecznie innym uczestnikom przeglądu.
Dorota Stryczek
Młodzież naszej szkoły została zaproszona do Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie na pokaz fryzjerski – LIGĘ MŁODYCH KREATORÓW, pod tajemniczym tytułem „ Moja Manga”.
Uczennice zainteresowane kierunkiem fryzjerskim, miały okazję zobaczyć przygotowania do konkursu fryzur i kreacji, przygotowywanych przez uczennice i uczniów kierunku fryzjerskiego Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie.